26. Yolumuz uzuuun…

 

Yoğun bakıma yeniden girerken heyecanım tarifsizdi. Derin bir kez daha başarmıştı. Ama heyecanımı artıran başka bir şey daha vardı.  Derin “anne” demiş. Bu zamana kadar agucuk gugucuk sesler çıkarıyordu ama net bir şekilde hiç “anne” dememişti. Bunu ilk kez ben duymak isterdim ama hemşirelere nasip oldu. Üstelik hayata dönüş hediyesi gibiydi. Çok mutluyum.

Yoğun bakıma girince, Derin’i bir kez daha kucağıma almama izin verdiler. Doktor “3 saat önce ne yaptıysanız yeniden yapın” dedi gülüştük.

Aslında yaptığım şey belliydi; sevdim sadece!  İnanarak, umutsuzluğa kapılmadan, var gücümle sevdim… Hani derler ya; sevginin gücü diye işte buydu hepsi…

Derin birkaç gün daha yoğun bakımda kalıp, odaya çıktı. Doktor bizi hastanede Derin’in iyi olduğuna emin olmak için fazladan misafir etti. Artık taburcu olma vakti geldiğinde büyük sıkıntılarımızı geride bıraktığımıza dair bir rahatlama vardı üstümüzde. Sanki üstümde kamyon vardı da onu aldılar; öyle yani! İyileşmiş ve bana anne diyen bir kızım var artık.

Bu arada unutmadan ameliyatımızı başarı ile gerçekleştiren Prof. dr. Süleyman Özkan’a sonsuz teşekkürler. Kesinlikle kendini işine adamış insanlardan biri o!

Eve geldikten sonra 3 ay boyunca çok dikkat ettik. Mikrop kapmasın, kendini toparlasın diye yoğun çaba gösterdik. Sonraki kontrolümüzde, doktorumuzun artık yılda bir kez kontrolün yeterli olacağını, her şeyin yoluna girdiğini söylemesi üzerine; değmeyin keyfimize…

Derin’in hayati konuları bitmişti artık.  Bundan sonrası kaba tabirle “bakım-onarım” çalışmaları olacak. Listemiz uzun. Fizik tedavi-rehabilitasyon, işitme testleri, göz muayeneleri, gelişim takibi, psikolojik süreç ve dahası…

Gitmemiz gereken çok uzun yol var. Çünkü Derin’in ilk 1 yılı zor geçti ve gelişimi çok geride kaldı. Onu üzmeden ama çok da zaman kaybetmeden yola koyulmak lazım. Şimdi sırada işitme testleri ve fizik tedavi- rehabilitasyon süreci var.   Derin bu zamana kadar girdiği basit işitme testlerini geçemedi. Yani testlere göre, duymuyor Detaylı işitme testi (klinik ABR) yapılması gerekiyor. Hadi bakalım yolumuz açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir