33. Sevginin en masum hali

Yoğun bakımdan Derin’i ziyaret edip, çıkmıştım. Oraya girerken her şeyi girişteki vestiyere  bırakıyorsunuz.  Hastaneden çıkıp, telefonuma baktığımda  15 cevapsız aramam olduğunu gördüm; hepsi de ablamdı. “hayırdır inşallah ablam beni bu kadar inatla aramazdı” deyip hemen kendisine geri döndüm.
-Abla ne oldu defalarca aramışsın?
-Ben değildim güzelim. Telefon Ege’nin elindeydi, telefona bakıp “Allah, Allah” deyip durdu. Anlam veremedim başta ama meğer seni arıyormuş. Seni aradığını çok sonra fark ettim. Çok özür dilerim.

Gözlerim dolmuştu çoktan;

– Ne özürü saçmalama. Derin’i ziyarete gitmiştim. Dua göndermiş bize…

Daha 1 yaşındaydı Ege ve hissetmişti Derin’in duaya ihtiyacı olduğunu…

Ege’de Yağmur’da (ablamın ikizleri, yeğenlerim) Derin’ e karşı tarif edemedikleri bir sevgi duyuyorlar. Bazen Ege ile konuşuyoruz bana; “teyze ben Derin’i çok seviyorum ama farklı çok seviyorum” diyor.  Derin’de bir şeyler farklı anlıyorlar ama ne? …

Yağmur evde Bilgencilik oynuyor mesela. Sorsanız bütün bebeklerinin adı Derin. Kendisi de Bilgen 🙂 Bazen yorulduğumu onun Bilgencilik oyununu izlerken anlıyorum. Derinin karnı acıktı mama yapacağım, aa çiş yapmış altını alayım. bensiz uyuyamaz şimdi gidip uyutayım. hadi oyun zamanı. şimdi biraz kitap okuyalım, biraz spor yapalım, hadi yeni kelimeler öğrenelim… Sonra bana dönüp; offf ! Bilgen (bana bazen adımla hitap ederler) ben çok yoruldum Derin’i biraz alır mısın? der, 2. Derin’i de kucağıma tutuşturur.

Derin ile aralıksız yani net 24 saat ilgileniyorum. İnsan beyninin 3 yaşına kadar geçen süresi, en hızlı büyüdüğü dönem. O’na ne versem ileride daha rahat etmesini sağlayacak. Bu yüzden koşar adım davranıyorum, otomatiğe bağladım kendimi ve  bu görenleri yoruyor belli ki. Yağmur benden rol çaldığında fark ettim bunu.

Ege ve Yağmur artık sadece izlemiyorlar. Bana inanılmaz destek oluyorlar. Derin ile oyuncaklarını paylaşıyorlar, Kardeşimiz diye seviyorlar. ona oyunlar öğretiyorlar. Aslında yanında olmaları bile Derin için çok kıymetli”Bir çocuğun en iyi öğretmeni, yine bir çocuktur”  ve ben ne kadar Derin’e bir şeyler öğretme çabasında olsam da itiraf edeyim onlar kadar hızlı başaramıyorum bunu.

Ege ile Yağmur doğduğunda ben anneliğe benzer duygular hissetmiştim. O duygu yoğunluğunu anne olunca daha iyi anladım. Teyze olmak anne yarısı olmaktı ve ben evladımdan ayıramayacak kadar çok seviyorum onları. Üstelik o küçücük boyları ile tüm dünyaya meydan okur halleri var ya, çok gururlanıyorum onlarla!

Derin’in kalp ameliyatından kısa bir süre sonra Ege dokunsan ağlayacak bir halde yanıma geldi sordu; “teyze derin çok mu hasta?” her ne kadar yanlarında bu konuları pek konuşmasak da belli ki duymuşlar. “Hayır tatlım biraz hastalanmıştı ama geçti. bazen hepimiz hastalanabiliriz.”
Ege Yağmur’un yanına gitti. Kısık sesle ama sevinçle kardeşine müjdeyi verdi; “hastalanmış  ama geçmiş” ikisi de çok mutlu oldu sonra. Aralarında konuşup, üzülüyorlarmış meğer.

Ayrıca harika çözüm önerileri de var.
– Derin’in saçları niye çıkmıyor teyze?
– Bazı insanlar farklı doğarlar, saçları çıkmayabilir ya da kulakları duymayabilir, yürüyemeyebilirler. zaten herkes aynı olursa hiç öğretici olmaz dünya!
-Olsun. annemin yedek saçı var onu takarız Derin’e. (postişten bahsediyor) 🙂
-İyi fikir. Eğer isterse takarız tabi 🙂

Derin neden yürümüyor teyze?, Neden bu yemekleri yemiyor, neden konuşmuyor ve daha onlarca soru…. Hepsine gerçekçi ama onları üzmeyecek genel cevaplar veriyoruz. 4 yaşında ama empati kurabilen, farkındalıkları çok güçlü çocuk onlar artık… Dürüst olmak gerekirse pek çok yetişkinden çok daha iyi mantık kurabiliyorlar!

 


Geçenlerde Derin’i öpüp, ona sarılırlarken babaları  onları uyardı, anneleri de babalarını onaylar bir bakış attı. “çocuklar Derin’i o kadar sıkıştırmayın, rahat bırakın”
cevap çok netti. O bisim kardeşimiz, ösledik bi kere sis karışmayın”

Derin onları görünce çok mutlu ve bambaşka bir çocuk oluyor dahası çok daha kolay öğreniyor. Onlarda Derin’i görünce çok seviniyorlar. Yani anlayacağınız onların da dediği gibi ; biz karışmıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir