40. Biraz Dinlenmek İyidir

 

Derin tahmini 5-6 aylıktı. Ablamla bir yandan Derin’in odasını toplayıp, bir yandan sohbet ediyorduk. O sırada elime Derin daha doğmadan aldığım tarak ve fırça geçti. Bir an sesli düşünüp”bunlarda ortada kalmasın kaldırayım” dedim ablam hemen karşı çıktı.
-Niye kaldırıyorsun tarasana çocuğun saçlarını
-Abla hangi saçı? Derin’in kafasında saç mı var Allah aşkına?
-Var tepesinde, ben görüyorum
-Çim adam Derin. tepede 5-10 tel 🙂
-Yağmur’un da saçı yoktu doğduğunda hep taradım ben. Hem masaj olur tara sende!
-Doğru valla! Masaj niyetine tarayayım. Oyy çim adamım benim, yerim onun kafasını…

O günden sonra her gün taradık saçını, bazen defalarca… Sevdi Derin bu işi. Ayna karşısına geçip tarıyoruz hatta kendi tarıyor.

Yine bir gün ayna karşısında Derin’in saçlarını tararken bir ara gözüm kendime takıldı. İrkildim! Bir hayalet görsem o kadar kalkmazdı yüreğim. ” ayyy tipe baaak, ne olmuşum ben yaa!”

Gözlerimin altı mosmor, saçlarım karışmış, üzerimde mamalı pijamalar, üstelik paçaları da kısalmış…
Kendimi görmeyi unutmuşum çoktan. Yani hiç bir zaman öyle çok kokoş olmadım ama bu kadar da kendini bırakmışlık olmaz yani…

Zaten son zamanlarda Derin’le de çok kaliteli zaman geçirememeye başladım. Kim bilir Anıl ne düşünüyor hakkımda. Zor günlerin ve tabi ki uykusuz gecelerin hem ruhen hem de fiziken bir bedeli vardı elbet; yıpranmak…

Anıl’ın daha önce bir kaç kez teklif ettiği ama o zaman kesinlikle karşı çıktığım şeyi düşündüm; gerçekten bir yardımcıya ihtiyacım var galiba! Ama bir sorun var ben aynı zamanda Derin’e bağımlı hale geldim, onu kimseye bırakamıyorum, ölsem yine de yanımdan ayrılmasın gibi saplantılı bir düşünceyle yaşıyorum.

Kendimi ikna etmeye çalıştım günlerce, en sonunda karar verdim; biraz mola hepimize iyi gelecek…  Yok sadece yardımcı olmaz, bir psikoloğa da görünsem mi acaba? Daha önce hiç gitmedim hem ne anlatacağım ki? neyse ben bir yardımcı bulayım önce onu sonra düşünürüz.

Anıl’ın da benim de ailelerimiz farklı şehirlerde. “Hadi bugün de onlara bırakıp, biraz dinlenelim” deme şansımız yok. Evet evet! Derin’e bir oyun ablası ayarlarsam hem Derin benden başkalarına alışır, farklı oyunlar oynar, hem bende o sırada dinlerim. Böyle düşününce çok daha sıcak geldi bu iş.

Sıcak geldi de yardımcı bulmak pek kolay değil, güvenilir olacak Derin ile anlaşacak ve tabi ki sabırlı olması da gerekiyor.

Başladım araştırmaya olabilir dediğim 3 bakıcı eve geldi hepsi de Derin’in tatlı(!) suratını görünce vazgeçti 🙂 Gülümsüyorum şuan ama fena kuruldum. Alt tarafı oyun oynayacaksınız.   Konuşması yok, yürümesi yok. Ne kafa şişirir ne peşinde koşarsın; gül gibi çocuk. Yok! çocuğumu illa bir bakıcısı olsun diye pazarlayamayacağım. Ben bakarım, vazgeçtim.

Sonra aklıma Derin’i çok seven biri geldi. Hemen aradım. Derin ile biraz vakit geçirmek ister misin, yardımcıya ihtiyacım var. hatta senin çocuklar da gelsin oynarlar ?
-Bilgen hanım çok isterim ama bizim çocuklar Derin’le oynamama izin bile vermez. Ben Derin ile yeteri kadar ilgilenemezsem kendimi kötü hissederim ama size uyarsa kız kardeşim gelebilir. Bu ara iş arıyor Derin’i oda çok seviyor en azından bir süre yardımcı olabilir.
-Olur tabi. İş bulana kadar o da boş durmamış olur, bizim için de harika olur.
-Ben ona da bir sorup, hemen döneyim size.
-Tamam bekliyorum.

Bu iş beni heyecanlandırdı. Kısa süre önce de olsa tanışıp sevdiğim insanlar onlar,  Derin’i çok seviyorlar ve Derin’de onları seviyor. Alışma süreci kısa olur.

Ben bunları düşünürken telefonum çaldı ve bu  iş oldu. Heyecanlandım resmen. Hemen ertelediğim hayaller ve işler listesi yapıverdim oracıkta. Güya dinlenmek içindi, ben kendime bir sürü iş çıkardım.

Hatta uzun zamandır açmak istediğim bloğu bile açabilirim

Hadi inşallah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir