42. Oldu,Bitti…

Derin sürekli grip olup, duruyor. Uzun sürüyor, ağır geçiyor. 2 yaşına kadar hiç ağır geçirmedi gripleri. hatta çok gripte olmadı, oldumu da  3-4 günde biterdi. Bu aralar virüsler de inatçı. Antibiyotik çok mecbur olmadıkça kullanmıyoruz zaten fayda da etmiyor.

Farklı bir bakış açısı olsun diye başka doktorlara gidiyoruz. En son KBB doktoru Prof. dr. Hakan Göçmen ile tanıştık. Hem gribi için, hem de kulağındaki tıkanıklık için randevu aldık.

Derin’in kulak yolu çok dar. Bu yüzden kulaktaki kir dediğimiz ölü derileri atamıyor. Sık sık temizletmek zorunda kalıyoruz, bu da dış kulakta tahribat yapabilir ama tıkalı kulakla da olmuyor. Doktor baktı ve “bunlar kir değil egzama” dedi hiç düşünmemiştik kulağında egzama olabileceğini, hiç bir doktorda söylememişti. Kullanmamız için bir krem önerdi ve 1 haftada yaklaşık 2 yıldır süren sıkıntımızdan kurtulduk. Ara ara tekrarlasa da ne olduğunu biliyoruz artık. Ayrıca küçük bir geniz eti vardı Derin’in ama sorun olmayacak boyutta diye biliyorduk. Doktor sordu. “Derin sık sık hastalanıyor bunu biliyoruz peki gece uykusu nasıl? uyurken üstünü örtebiliyor musunuz mesela?” Bunlar benim için nokta atışı sorulardı. “Derin sık sık hastalanıyor, geceleri zaten uyumuyor ve uyuduğunda da kara kışta bile asla üstünü örtmemize izin vermiyor, sıkıntı basıyor çocuğa üstünü örtünce. Ağzı açık yatmıyor, horlaması da yok ama biraz hırıltısı var. ”   diyorum.
Doktor; “Bu geniz etini alırsak Derin rahatlayabilir, sizde tamam derseniz alalım.” diyor

Yani düşününce şu küçücük et parçasının yaptıklarını, onu vücutta taşımaya değmez. Tabi bunun için grip olmaması gerekiyor. İyileşmesini bekleyip, bu operasyonu yaptırmaya karar veriyoruz.

Derin’in yaşamı boyunca bazı operasyonlara girmesi gerekecek. Tabi hepsinin bir zamanı var ama bu ekstra oldu bizim için. Neyse ki basit bir operasyon o kadar büyümüyor gözümüzde.

Ameliyat günü geldi çattı. Her ne kadar biz elimizi kolumuzu sallaya sallaya, sanki ameliyat değil de muayene olacakmış gibi hastaneye gitsekte, Derin ameliyathaneye giderken Anıl da bende aptallaşıyoruz. Anıl,  Derin’i daha yeni götürmelerine rağmen geri geleceği asansörün karşında beklerken, ben de koridorda volta atıyordum. Ara ara bir araya gelip, zaten basit bir operasyon, hem çocuk rahatlayacak inşallah. Aynı gün taburcu olunuyor, tıp ilerlemiş, iştahı da açılıyormuş bu ameliyatı yaptıran çocukların… gibi ikimizinde bildiği şeyleri birbirimize satıp duruyoruz.

Duyguları bastırmanın en iyi yoludur, olumlu gerçekleri sesli düşünmek…

Derin odaya geldi, operasyon başarılı geçti. Çok şükür bunu da hallettik. Tabi 10 gün kadar sıkıntısı olacak ama hepsi bu…

Biz çok şey bekledik ameliyat sonrasından, bundan sonra yemek yiyen, uyuyan, hasta olmayan bir çocuk olacakmış gibi. Tabi bu kadar olmadı, uykusuna mesela! Pek etkisi olmadı ama hırıltısı yüzünden geceleri sıçramıyor artık, eskisi kadar sık hasta da olmuyor. şüphesiz az da olsa daha rahat. bütün bunlar için bile değer zaten.

Bir sorunumuzu daha geride bıraktık Allah’ın izniyle. 2 yıl acısıyla, tatlısıyla ve bol tecrübe kazanımlarıyla geçti. Derin’in 3 yaşına girmesine günler kaldı ve bizim yapmamız gereken daha çooook şey var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir