47.Gelelim Fasülyenin Faydalarına

 

Derin, yaşama tutunmayı başardığı andan itibaren bizim alışkanlıklarımızda değişti. Söylediklerine göre Derin’e pek çok şeyi bizim öğretmemiz gerekecekti ve başarılı olup, olamayacağımızda meçhuldü. Aslında o dönemde Derin’in genetik farklılığının  henüz ne olduğunu bilmiyorduk ve doktorlar bulana kadar bizi yönlendirmekte zorlandığı için başta ne yapacağımızı biz de bilemedik. Üstelik olması gereken bir kalp ameliyatı vardı ve bu süreçte fizik tedavi yapmamız da yasaktı.

Beklemek yerine biz işe koyulduk. Bugün bu kararı verdiğimiz için kendimi iyi hissediyorum.
Fiziki anlamda 1.5 yaşına kadar pek bir şey yapmadık ameliyat olmasını bekledik ama onu yormadan yapılabilecek o kadar şey vardı ki…

Öncelikle şunu belirtmek lazım. Çocuk gelişiminde belirli başlıklar vardır ve çocuğun gelişiminin hangi seviyede olduğu bu başlıklar altındaki kriterlere göre belirlenir.

1.İletişim Becerileri: Konuşma öncesi ve Konuşma düzeyinde dil edinimi
2.Büyük Kas Becerileri (Kaba Motor): Bedenin hareket etmek için kullandığı büyük kas gruplarının kabiliyeti. Yürümek, topu tutmak gibi
3.Küçük Kas Becerileri (İnce Motor): El ve parmak kaslarının çalışması ile gerçekleşen, dikkat ve konsantrasyon gerektiren hareketlerdir. Bu yüzden el-göz koordinasyonu için görsel gelişimde önemlidir.
4.Alıcı Dil Becerileri: Başkalarının söylediklerini anlama becerisi. Burada da işitme duyusu önemlidir.
5.Sosyal Zeka: Başkalarıyla olan ilişkiler(oyun oynama, dinleme…gibi) ve öz bakım (yemek yeme, tuvalet…gibi) bu başlıkta değerlendirilir.

Bu  5 maddenin altını açmaya kalksak konu uzar gider ama özel çocuğu olan ailelerin bildikleri ve bilmeleri gereken kavramlardır bunlar. Bilerek eğitim verince her şey daha kolay oluyor.

Her çocuğa yapılan zeka ve gelişim testleri de bu maddelerin değerlendirmesi ile olur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri de yukarıda yazdığım başlıklar doğrultusunda her çocuğun eksiğini ve gereksinimini belirler ve buna göre eğitim verir.

Ben Derin’i fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürdüm çünkü gerekli ama 3 ay boyunca sadece gittik ve de geldik. Daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Derin’e orada bir şey öğretemediğimiz gibi ağlamaktan ve inatlaşmaktan kaskatı kesilmiş kasları yüzünden süreci zora soktuk.

Riskliydi biliyorum ama eğitime evde devam etmeye karar verdim. Şunu özellikle belirtmek istiyorum; fizik tedavi ve rehabilitasyon ne kadar şartsa evde de sürekli tekrarlarının yapılması o kadar gerekli. Ben bu sürecin tamamını eve taşıdım ve Derin’in aynı zamanda fizyoterapisti ve rehabilitasyon öğretmeni oldum. Bu bir tercihti ve doğru olup olmadığı tartışmaya açık tabi…

Pek çok kitap aldım ders çalışır gibi okudum, okuyorum ve pedagoglardan tutun da, ortopedi doktorlarına kadar pek çok doktorla iş birliği içindeyim. Kendi kafama göre yapmıyorum hiç bir şeyi. Tam zamanlı bir iş gibi… Tam zamanlı derken 24 saatten bahsediyorum:) Ona, gün içinde ayırabileceğim 24 saatim var her zaman:) Tabi bu sizin gözünüzü korkutmasın. Verimli geçirilen birkaç saatte yeterli olacaktır.

Derin’i mutsuz etmeyeceğime söz vermiştim ben yoğun bakım kapısında. Eğitimler onu mutsuz ettiği için bu yolu seçtim. “Başarılı oluyor musun” diye sorarsanız “Çok daha iyisi olabilirdi” derim. Ama bu emek isteyen, sabır gerektiren uzun bir süreç. doktorlarımız gayet iyi gittiğimizi söylüyor. Hatta artık öneri de bile bulunmuyorlar. Bazıları; ne yapıyorsan aynen devam et diyor:)

Derin’in gelişiminden ve doktorlardan aldığım (tabiri caizse) gazla bundan sonraki bir kaç yazımda biz nasıl çalışıyoruz onları yazacağım. Böylelikle gelen maillere de toplu cevap vermiş olurum.

Belki en son söylenecek şey ama ben başta söyleyeyim. işin sırrı;  E.P. 🙂 Yani; siz bakınca eğitim, o bakınca eğlence programınız olmalı

Unutmayın her çocuğun gereksinimi ve öğrenme metodu farklıdır. Bunu keşfettikten sonra ilerleme kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir