49. Haydi Şimdi Bütün Eller Havaya… (İnce motor)

Derin’in hastaneden çıkmasına yakın bir zamanda, ona küçük bir oyuncak almıştım. Balık şeklinde elinde tutabileceği, ilgisini çekeceğini düşündüğüm renklerde, raftaki en küçük oyuncaktı bu balık. Derin eve geldiği zaman balığı çıkardım oynasın diye ve bir baktım ki, o en küçük  diye aldığım oyuncak neredeyse Derin’in yarısı kadar! Haliyle tutamadı tabi. 3 aylık olmasına rağmen yeni doğan bebek kadar küçük ve zayıftı Derin. Toparlanması zaman aldı, bir şeyleri tutmaya başlaması da…

Önce kendi parmaklarımızı kullandık ellerini güçlendirmek için. parmağımızı tuttuğunda onu kendimize doğru çekip, el ve kol kaslarını güçlendirmesini sağladık. Bebeklerin ilk oyuncakları elleridir. Dikkat ettiyseniz bir dönem ellerine hayran hayran bakar bebekler. Hatta sabah uyandığında ilk işi ellerini kontrol etmek olur. Bizim ki bu süreyi baya uzun tuttu. Aslında ince motor çalışmalarımız bizi zorlamadı hiç bir zaman. Derin bu konuda fena sayılmaz. kasları güçlendikçe yaşının gerektirdiği becerileri bizim de yol göstermemizle yapıyor.

Bu konuda izlediğimiz yolu aşağıda kısaca özetleyeyim. Yine ve her zaman olduğu gibi şartımız; ona göre eğlence, bize göre eğitim olmalı kuracağımız oyunlar.

Önce ellerini ona tanıtmakla  başladık işe. Sonra alkış yapar gibi ellerini bir araya getirmesini sağladık. Sonrası biraz da oyuncaklara kalıyor. Ses çıkaran çok dikkat çekici küçük çıngıraklar el ve parmak gelişimi için birebir. çoraplarına da bazı sevimli peluş oyuncaklar dikebilirsiniz. Ayağına uzanıp elleriyle oyuncağı almaya çalışırken pek çok kasını çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. İki eliyle nesneleri tutma, onları sallama, birbirine ya da yere vurma….vb.  Bu çalışmaları mümkün olduğunca hafif, kavrayabileceği boyutta eğlenceli oyuncaklarla yapın. Benim başta yaptığım gibi boyu kadar bir şeyi tutmasını beklemeyin.

Bir adım ilerisi, kıskaç tutuşu çalışmaları. çocuğunuz halıda sizin göremediğiniz küçük döküntüleri tutmaya başladıysa sevinin! Tabi ağzına götürmemesi şartı ile. Kıskaç tutuşu; baş ve işaret parmağını tutarak nesneyi kavraması demek. bu da önemli. Bu çalışmayı çok dikkatli yapın. renkli ip, küçük boncukları düz beyaz bir zemine koyup almasını isteyin, başta oldukça zorlanabilir ama mutlaka almak isteyecektir. Gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayın bu çalışmayı yaparken. O küçük nesneler biliyorsunuz ki ufaklıklar için çok tehlikeli. (yutması halinde, nefessiz kalmasına neden olabilir.)

Bütün bunları yapabildikten sonra zaten yavaş yavaş el kullanımını da geliştirecektir. Halkaları sopaya geçirme, oyuncak vidaları açma, Legoları birbirine takma, farklı boydaki kapları iç içe geçirme, kule yapma, kağıt katlama, kalem tutma, karalama yapma, yatay dikey çizgiler çizme, 3-4 parçalı yap-bozları yerine koyabilme … derken ince motor gelişir gider. Bu çalışmaların bazılarını yapabilir, bazılarını yapamayabilir. Derin kavanoz kapaklarını açmayı kule yapmaktan daha önce öğrendi mesela. Keyif almadığı şeyleri ısrarla yaptırmaya çalışmayın, zamana bırakın.

Eldivenler ve parmak kuklalarla çocuğunuzun ellerine olan dikkatini artırabilirsiniz. parmaklarını tek tek sayıp oyunu heyecanlı hale getirebilirsin…. Bu arada sayıları da öğretmeye başlamış olursunuz. Derin sayıları bu sayede öğrendi.

Her zaman olduğu gibi bu da sabır ve emek işi. Başta da dediğim gibi Derin bizi bu konuda pek yormadı. Öğrettiklerimizi kısa süre de öğrendi. Bizim en büyük sorunumuz konuşma ve yürüme becerileri ile ilgili. Ama sadece yapamadığı şeyler üzerine düşmek de doğru değil. yapabildiği şeyleri geliştirmek, ona hem motivasyon sağlayacaktır hem de hayatını kolaylaştıracaktır. Biz de o yüzden bu konuyu boş vermiyoruz ve ince motor gelişimini arttıracak oyuncak ve nesnelerden yardım almaya devam ediyoruz.

Bu aralar oyun hamuru ve resim çizme favorilerimiz. (sadece kendi anlıyor yaptığı resimleri ama olsun! hep destek, tam destek:) ). Parmak boyası da Derin’in favorisiydi bir kaç güne kadar amma velakin ben görmek dahi istemiyorum kendilerini. Halılarım, Derin’in kıyafetleri renk paleti gibi oldu, çıkmıyor da meret!  E oda eksik kalıversin canım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir